Novinky

Ekvitermní regulace

Ekvitermní regulace

V článku jsou popsány funkce ekvitermní regulace a dále pak možnosti jejího využití v systémech vytápění a ohřevu teplé vody. Ekvitermní regulace topení se využívá k dosažení automatického vytápění prostor v závislosti na venkovní teplotě. Ve zkratce, zvolíte si, kolik chcete mít doma stupňů a kotel už jsi k aktuální venkovní teplotě sám určí jaký výkon je potřeba na vytopení obytných prostor na požadovanou teplotu. Kotel tak vždy topí to, co potřebuje, ve velmi úsporném režimu.

Co je to ekvitermní regulace už tedy víme a nyní se na toto téma pojďme podívat podrobněji.

✅ Budeme rádi pokud se na nás obrátíte s výběrem kotle či tepelného čerpadla. Jsme KOTEL NA KLÍČ a toto jsou naše infromativní články.

Princip ekvitermní regulace

Ekvitermní regulace spočívá v nastavení teploty topné vody dle venkovní teploty. Principem je, udržet konstatní teplotu v místnosti, tedy při nižší venkovních teplotách je požadována vyšší teplota dodávané topné vody, aby došlo k rovnováze mezi dodaným teplem a tepelnými ztrátami místnosti.

Teplota topné vody je regulována na základě soustavy tzv. ekvitermních křivek. Ty udávají vztah a vzájemnou závislost teploty topné vody, místnosti a venkovní teploty. Soustava ekvitermních křivek se určí na základě požadované teploty uvnitř místnosti (například 20 °C) a dále na základě stanovení nejnižší venkovní teploty, která byla v okolí naměřena. Tyto hodnoty jsou předem určeny, dle lokality. Na obrázku níže je uveden vztah ekvitermních křivek.

 

ekvitermni krivky

Obrázek: Graf ekvitermních křivek

 

Na obrázku výše jsou uvedeny tři ekvitermní křivky pro teploty místnosti 25°C, 20°C a 15°C. Uvedené ekvitermní křivky jsou implementovány v tzv. ekvitermních regulacích, které následně řídí závislost teploty v místnosti vůči venkovní teplotě. Toto je ale práce technika, který uvádí regulaci do provozu. Ekvitermní regulátory totiž mají ekvitermní křivky ve své paměti a technik pouze vybírá, která ekvitermní křivka je pro něj optimální. Každá ekvitermní křivka je označena číslicí (kódem). Sklon ekvitermních křivek se dá ještě dodatečně upravovat.

Kdy využít ekvitermní regulaci?

Už jsme si to jednoduše popsali výše, tedy v momentě, kdy chceme teplotu domu vztahovat k venkovní teplotě a nechceme ovládat systém přes jeden vnitřní termostat, kdy se teplota řídí podmínkami v místnosti, ve které je termostat instalován. Ekvitermní regulaci lze využít ale i v sofistikovanějších případech.

Ekvitermní regulaci využijeme třeba v případě, kdy pro různé otopné plochy potřebujeme různou teplotu topné vody. Vyšší teplotu pro radiátory a nižší pro podlahové vytápění. Proto se v systémech vytápění velice často hovoří o pojmu směšovaný a přímý okruh. Tento požadavek se dá snadno splnit vytvořením dvou topných větví, z nichž ta, kde vždy bude vyšší teplota, se zapojí přímo a teplota v ní je regulována ovládáním zdroje tepla. Směšovaný okruh je přednostně ovládán pomocí směšovaného ventilu, který řídí průtok topné vody ze zdroje tepla do směšovacího okruhu. Směšovací ventil je ovládán dle principu ekvitermní regulace a to podle teploty topné vody v přívodním potrubí. "Přímý" okruh již směšovací ventil nemá a teplota topné vody je určena zdrojem tepla. 

Ekvitermní regulaci následně řídí tzv. ekvitermní regulátor.

Co je to ekvitermní regulátor?

Je to samotný mozek ekvitermní regulace. Ekvitermní regulátor komunikuje se zdrojem lokálního vytápění – nejčastěji s tepelným čerpadlem nebo kotlem. Venkovní čidla ekvitermního regulátoru předávají řídicí jednotce informace o aktuálně naměřených teplotách. Software tato data následně vyhodnotí a na základě zmíněné ekvitermní křivky upraví výkon kotle tak, aby bylo dosaženo požadované teploty topné vody.  

Výhody ekvitermní regulace

 Pokud to tedy shrneme, níže v bodech jsou popsány hlavní výhody ekvitermní regulace:

    • Stálý tepelný komfort i při velkých a nečekaných změnách venkovní teploty
    • Stabilní vnitřní teplota bez kolísání 
    • Automatická regulace vytápění bez nutnosti manuálního zásahu při úpravě teploty ze strany uživatele
    • Úspora a optimalizace nákladů za vytápění

 Nevýhody ekvitermní regulace

  • Nekompatibilní se starými zařízeními
  • Nuntý odborný zásah při instalaci teplotního čidla

Příprava ekvitermní regulace

Pokud tedy máme splněny podmínky pro instalaci ekvitermní regulace, tedy máme moderní kotel nebo tepelné čerpadlo, musíme v prvním kroku umístit na severní stranu domu ekvitermní čidlo. Od čidla následne musíte natáhnout typicky dvojlinkový kabel, přes který bude probíhat komunikace tepelného zdroje s ekvitermním čidlem.

Obrázek níže ukazuje jak takové čidlo vypadá. Vlastní instalace není nijak náročná. Toto čidlo jsme instalovali k tepelnému čerpadlu od značky De Dietrich. Zde v ODKAZU případně informace o tepelných čerpadlech De Dietrich.

 

 

ekvitermni_cidlo_kotelnaklic_1

 Obrázek 2: detail ekvitermního čidla

 

ekvitermni_cidlo_kotelnaklic_2

Obrázek 3: Umístění čidla na severní straně domu 

 


 

number-30_10356978 Naší rodinnou firmu jsme založili v roce 1990 a jsme tedy stabilní firmou s dlouholetými zkušenostmi v oblasti topenářství a vodoinstalatérství
 30 LET ZKUŠENOSTÍ
V OBORU
certificate_kotelnaklic

Jsme autorizovaný prodejce tepelné techniky kvalitních značek dodávaných výhradně pro český trh. Máte tak 100% záruku profesionálního záručního i pozáručního servisu včetně reklamací. Prodáváme jak kotle, tak tepelná čerpadla.

POZOR!!! Záruku na zakoupený spotřebič drží prodejce! Pokud zakoupíte u eshopu a montáž provede jiná firma, čeká Vás v případě řešení vady, svalování viny mezi montážní firmou a eshopem. Montážní firma drží záruku pouze na montáž, né na spotřebič, pokud ho sama nedodá! 

My jsme ale jak obchod, tak montážní firma. V případě, že u nás "pouze" nakoupíte bez montáže, garantujeme, že pomůžeme s řešením případných problémů, jak budeme moci. Jako montážní firma tak uplatníme lepší vztahy s výrobci. Spokojenost našich zákazníků je pro nás zásadní!

 
AUTORIZOVANÝ
PRODEJCE
mechanic_10032416
Vedle prodeje nabízíme také montáže od A do Z. S námi budete mít vše tzv. "pod jednou střechou". V případě problému voláte pouze na jedno číslo a my Vám vše vyřešíme. Máme bohaté zkušenosti nejen s montážemi kotlů a tepelných čerpadel, ale také samotných rozvodů. Umíme tak navrhnout ta správná komplexní řešení
KOMPLETNÍ MONTÁŽ
NA KLÍČ
repair_8017154

Specializujeme se na montáž elektrických a plynových kotlů a kotlů na tuhá paliva. Dále pak montujeme tepelná čerpadlaUmíme Vás tak montovat bivalentní zdroje k tepelným čerpadlům, nebo propojený systém kotle na tuhá paliva a tepelného čerpadla.

KOTLE A TEPELNÁ 
ČERPADLA
check-mark_5290644 Snažíme se o bezkonkurenční servis před, během, ale i po nákupu. Máte-li jakýkoliv problém, vždy uděláme vše, co je v našich silách, abychom ho společně vyřešili a Vy jste byli náležitě spokojeni. Toto je jedna z věcí, jak se můžeme odlišit od naší konkurence a proto je na ni u nás kladem takový důraz.
GARANCE 
100% SERVISU

 

1 položek celkem