Jak vybrat elektrický kotel?

  Většinou jsou elektrické kotle závěsné, ostatní typy kotlů stojí spíše na zemi. Oproti ostatním kotlům, mají elektrické kotle tu výhodu, že nemusíte řešit odvod spalin do komína a záležitosti s tím spojené. Předností elektrického kotle je navíc jeho jednoduchá obsluha a ekologický provoz. S čím je nutné počítat, je potřeba větší kapacity elektrické sítě a také s faktem, že vytápění elektřinou patří k těm dražším variantám vytápění.

Vytápět lze několika způsoby:

Akumulační kamna

  Kamna pro topení využívají levnějšího (nízkého) tarifu na elektřinu, při kterém se zahřívají a teplo, které vyprodukují, se akumuluje ve speciální vyzdívce a dále se během dne postupně uvolňuje a zatepluje místnosti. Kvůli tepelným ztrátám tento typ kamen doporučujeme pouze v dobře izolovaných objektech (nízkoenegetických).

Topení elektrickým teplotním kotlem

  Jde o klasický elektrický kotel, který se chová stejně jako ostatní teplovodné kotle, je snadné ho regulovat a je vhodný pro podlahová vytápění i vytápění radiátorů. Kotel funguje tak, že vytvořené teplo akumuluje do vody, která je čerpadlem dále rozháněna trubkami do radiátorů. Provoz kotle je řízen ovládací jednotkou, nebo prostorovým termostatem.

Tepelná čerpadla

  Tato forma vytápění v porovnání s ostatními ušetří peníze a poplatky za teplo se sníží téměř o polovinu. Čím vyšší je ale účinnost čerpada, tím vyšší je jeho pořizovací cena. Ta se může pohybovat od 25.000 Kč - 350.000 Kč. Nejlevnější čerpadla jsou kupříkladu vhodná použít pro vytápění, už né však pro ohřev vody.

Jak vybrat správný elektrický kotel?

  Důležité je aby měl kotel dostatečný výkon. Ten se porovnává s tepelnou ztrátou domu, kterou najdete buď v projektové dokumentaci, nebo si ji necháte vypočítat odborníkem. Pokud si ale věříte, můžete si přibližný výkon kotle spočítat sami ZDE. Mějte ale na paměti, že vždy se jedná jen o orientační číslo a i přesto bude nutné poradit s odborníkem.

Výkon elektrického kotle se pohybuje obvykle od 2 do 69 kW a je nutné disponovat dostatečným příkonem a volit dostatečnou velikost jističe, aby vám jednoduše nevydávaly pojistky pokaždé, co do sítě zapojíte další spotřebič.

Do jakého objektu se hodí elektrický kotel

  Elektrický kotel se určitě nehodí do starého, špatně izolovaného domu. Náklady na provoz kotle v takovém to objektu mohou být velmi vysoké. Naopak hodí se do zateplených staveb a nízkoenergetických staveb. Většinou ale elektrické kotle fungují ve spolupráci s tepelných čerpadlem, nebo jako doplněk kotle na tuhá paliva, protože během velkých mrazů může být jeho účinnost nedostačující.

TIP: Jak ušetřit při topení elektrickým kotlem?

  Pokud hodláte zapojit nebo již máte zapojen elektrický kotel v topné soustavě, můžete u svého distributora (ne dodavatele) zažádat o nízký 20 hodinový tarif, z pravidla označen jako D45d. Tím se vám sníží celkové náklady na provoz všech elektrospotřebičů v domě, a pokud si dokonce navyknete je používat právě v tomto intervalu, můžete snížit své náklady dokonce o 50 %.

Víte že: dnes už neexistuje "noční" proud, ale distributoři účtují dle dvou tarifů. V různých intervalech se proto mění tarify na tzv. nízký tarif (NT) a vysoký tarif (VT). Abyste mohli tyto tarify využít, musíte svému distributorovi doložit, že provozujete elektricky náročnější spotřebiče, mezi které patří: elektrický kotel, tepelná čerpadla, akumulační kamna nebo boiler (slouží k ohřevu vody).