Jak vybrat kotel?

  Před tím než se rozhodnete pro konkrétní kotel je nutné si ujasnit čím chcete topit, jaký komfort vytápění si představujete, jaké máte dostupné finanční prostředky, co vám dovolí vytápěný objekt a zda máte dostatečné prostory pro skladování paliva.

Čím topit?

  V zásadě se topí 4 druhy paliva:

 • Kusové dřevo | Pelety
 • Koks
 • Uhlí
 • Elektřina
 • Plyn

  Surové dřevo je dnes nejlevnější palivo pro vytápění objektů. Je nutné si ale říci, že patří mezi méně komfortní způsob vytápění, protože jeho získání a manipulace vyžaduje vaši energii a čas, již připravené dřevo i peníze. Navíc kvalitní dřevo je nutné vysoušet i několik let, neboť většina palivového dřeva v ČR má vysoký obsah vody (kolem 20 %).

  Na druhou stranu nejelegantnější, ale i nejdražší způsob, je topení elektřinou. Účet za elektřinu se tak může u nedostatečně zatepleného rodinného domu vyšplhat až na 80 000 korun za rok. Topení elektřinou je vhodné pro nízkoenergetické stavby a dobře zateplené domy, u starších domů se Vám může topení elektřinou výrazně prodražit. TIP: Někteří distributoři energie nabízí levnější 20 hodinový tarif, označený jako D45d, pokud o něj zažádáte a naučíte se využívat všechny spotřebiče během nízkého tarifu, mohou Vám klesnout náklady na elektřinu až o 50 %.

  Dobrým kompromisem je topení plynem. Sezóna topení Vás vyjde kolem 35.000 korun. Budoucnost je v kondenzačních plynových kotlech, neboť s touto technologií výrazně klesly náklady na topení a vzrostla efektivita.

 Jaký komfort vytápění si představujete?

  Nejdůležitější vlastností kotle je jeho schopnost řízení topného procesu, tedy kontrola nad přísunem paliva a spalovacího vzduchu do ohniště. Čím více je kotel sám schopen optimálně řídit tento proces bez zásahu obsluhy, tím vyšší má předpoklad pro kvalitnější spalování. Komfortnějšími ale zároveň na provozní náklady náročnějšími jsou plynový a elektrický kotel. V případě kotlů na tuhá paliva je tou nejelegantnější variantou automatický kotel. Jeho pořizovací cena je třikrát vyšší než u obyčejného kotle na tuhá paliva, ročně ale může ušetřit více než 20 % paliva.

Cena kotle

  Při koupi kotle, je nutné mít na paměti, že jednotlivá cenová rozpětí odpovídají jeho životnosti, vybavení a hlavně výkonnosti.

Kotle kolem 30.000 Kč

  Za tuto cenu už pořídíte jakýkoliv typ kotle (elektrické, plynové, kotle na tuhá paliva, i některé kondenzační kotle). U kotle na tuhá paliva většinou dostanete výkon kolem 30 kW, elektrické kotle mají výkon 45 kW a plynové kotle mají akumulační nádrž do 55 litrů.

Kotle od 35.000 Kč do 70.000 Kč

  Kotle v tomto rozmezí již disponují zajímavými technologiemi a speciálními programy. V tomto cenové rozpětí pořídíte ocelové nebo litinové kotle na tuhá paliva s vlastním zásobníkem na dřevo nebo pelety. Výkon kotle se pohybuje kolem 75 kW. Elektrické kotle v této cenové relaci jsou většinou samostatně stojící (stacionární) a plynové kotle převážně kondenzační.

Kotle od 70.000 Kč do 90.000 Kč

  Kotle za tuto cenu disponují opravdu vysokým výkonem a jsou schopny již vytápět velké prostory, včetně těch komerčních. Kotle na tuhá paliva v této hodnotě jsou většinou velmi jednoduché na ovládání a samoobslužné. 

Jaký kotel si máte pořídit?

  Základním rozdělení kotlů je na kotle:

 • Závěsné (zavěšené na zdi)
 • Stacionární (stojící na podlaze)

   Před nákupem je dále nutné si uvědomit, zda kotlem chcete pouze topit, nebo zda chcete také ohřívat užitkovou vodu. V tom případě jsou na trhu k dispozici:

 • Kotle s průtočným ohřevem - ohřívají vodu, která je právě uvnitř kotle ve výměníku, tuto funkci mají plynové kotle
 • Kotle s vestavěným zásobníkem teplé vody - kotle disponují většinou 50 l zásobníkem, do kterého ukládají teplou vodu. Tuto funkci mají převážně plynové kotle.
 • Kotel s externím zásobníkem - zásobník není součástí kotle a lze jej přirovnat k boileru s tím rozdílem, že uvnitř není samostatné elektrické těleso na ohřev vody. Externí zásobník je většinou součástí plynových a elektrických kotlů.

   Dále je nutné zvolit výkon kotle.

Jak spočítat výkon kotle?

  Potřebný výkon kotle si pro jistotu nechte spočítat odborníkem, protože pro přesný výpočet je nutné počítat s několika parametry jako kvalita oken, úroveň zateplení, místa s tepelnými úniky, stáří objektu, stáří ústředního topení a jiné. Pokud si však chcete zjistit přibližný výkon sami a určit okruh kotlů, ze kterých lze vybírat, můžete zkusit jednoduchý postup: 

 • Nejdříve je nutné znát obytnou plochu domu (m2), nebo vytápěný prostor domu (m3).
 • Dále stáří domu a jeho případné zateplení.
 • A zda dům disponuje novou nebo starší instalací ústředního tepení (UT) a teplé užitkové vody (TUV).

  Přibližný výkon si můžete ověřit v tabulce níže. Stačí si zvolit charakter stavby a typ izolace a následně vytápěnou plochu (m2) nebo prostor místnosti (m3).  První sloupec pak znázorňuje výkon potřebný pro zvýšení teploty o 30°C (např. z - 10°C venku na + 20°C uvnitř):

 

 Výkon kotle NOVOSTAVBA
dobře zateplená
STARŠÍ STAVBA
zdi bez izolace
Skleníkové prostory
s IZOLACÍ
Ostatní
neizolované
prostory
 kW m3 m3 m2 m2
 5 kW 70-150 m3 60-110 m3 35 m2 18 m2
 10 kW 150-300 m3 130-220 m3 70 m2 37 m2
 20 kW 320-600 m3 240-440 m3 140 m2 74 m2
 30 kW 650-1000 m3 460-650 m3 210 m2 110 m2
 40 kW 1050-1300 m3 650-890 m3 300 m2 150 m2
 50 kW 1350-1600 m3 900-1100 m3 370 m2 180 m2

 

  Výše uvedené se vztahuje pouze na výpočet výkonu kotle pro vytápění objektu. Pokud však hodláte využít kotel také pro ohřev užitkové vody (TUV), vynásobte si výsledný výkon dvojnásobně

 


 

Máte nějaké otázky? Zodpovíme je. Prosíme o pečlivé vyplnění kontaktních údajů.

Nevyplňujte toto pole: