Jak vybrat plynový kotel?

  O tom jaký plynový kotel si do svého domu pořídit vám napoví znalost tepelné ztráty vašeho objektu. Pokud se jedná o novostavbu, je tato informace součástí projektové dokumentace, pokud jde o rekonstrukci nechte si tepelnou ztrátu vypočítat odborníkem. Přibližný výkon si můžete spočítat sami ZDE. Připomínáme, jedná se pouze o přibližnou hodnotu pro Váš odhad, o jaký kotel byste se měli zajímat, pro jistotu doporučujeme hodnotu zjistit odborníkem.

  Při výběru kotle je nutné také brát na zřetel propojení kotle se spalinovou (kouřovou) cestou. Existují dvě možnosti:

Plynové kotle s odkouřením do komína

  Toto je tradiční forma odkouření, kdy spaliny jsou vedeny do komína, ten je ale nutné pravidelně revidovat. V místnosti, ve které se nachází kotel musí být dále zabezpečen dostatečný přísun vzduchu.

Plynové kotle s nucený odtahem spalin

  Tato možnost odkouření se využívá v případech, kdy není možné mít klasický odtah komína. Kotle s touto variantou odkouření najdete pod označením plynové TURBO kotle. Hlavní rozdíl je v tom, že spaliny jsou odváděny pomocí ventilátoru a speciálního odtahového systému ven, přes zeď místnosti, na které je kotel namontován. Další možností je odvod vzduchu kolmo přes střechu. Vzduch se do kotle nasává z venku, proto není nutné řešit přívod vzduchu do místnosti. Toto je typické pro kondenzační kotle.

Druhy plynových kotlů 

  U plynového kotle je dále důležité rozlišit zda ho potřebujete pouze k vytápění, nebo tako jako zdroj pro ohřev vody. V tomto směru se plynové kotle dále dělí na:

  • Topné plynové kotle - slouží pouze k vytápění.
  • Plynové kotle s ohřevem - vhodné pro vytápění a ohřev vody. Tzv. plynový kombinovaný kotel.
  • Kondenzační kotle

Kondenzační kotle

  Kondenzační kotle disponují opravdu vysokou účinností, i přes 100 %. Normální plynové kotle mají výkon kolem 90 %. Hodí se pro podlahové vytápění, ale vytápí také i na vyšší teplotu topné vody. Výhodou kondenzačních kotlů je, že spotřebují až o 30 % méně plynu a emise jsou až o 70 % nižší. Díky technologii jsou kondenzační kotle dražší, než klasické plynové kotle, v posledních letech se ale rozdíly mezi cenami výrazně snížily.

Jak funguje kondenzační kotel?

  U kondenzačních kotlů dochází během spalování zemního plynu metanu (CH4) nebo propanu (C3H8), které obsahují vodík, ke vzniku vody a ta se ohřívá a mění na vodní páru. Tato vodní pára spolu s oxidem uhličitým, dohromady se nazývají spalina, pak vytváří dodatečnou tepelnou energii. A toto je hlavní princip kondenzačních kotlů. Nejen že uvnitř kotle je plamen, který ohřívá výměník s topnou vodou, vytváří se zde právě ještě spalina, která ohřívá druhý výměník, do kterého proudí ochlazená voda, která již prošla celým topným systémem.

 

  Pro lepší představu o funkčnosti kondenzačního kotle se můžete podívat na video publikované společností Vailant Group Czech s.r.o s názvem "Jak fungují kondenzační kotle Vaillant".

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení