Kaskádová kotelna
Kaskádové kotelny jsou vytvářeny z plynových kotlů a elektrických kotlů, díky tomu mají nízké prostorové nároky. Dají se tak instalovat do sklepních prostor, nevyužitých koláren, starých uhelných kotelen nebo na půdu. Tento systém se tak nejvíce hodí v bytových domech, kde je obecně ekonomičtější vybudovat společnou kotelnu. V případě individuálních instalací kotlů v bytových domech je často problém s odvodem spalin. Pokud se nejdená o podkrovní byt, může se následná budování spaplinové cesty prodražit. Sdílené kotelny jsou dnes běžnou záležitostí především v severských státech.
Kaskádové systémy zajišťuje kupříkladu společnost Thermona, De Dietrich nebo společnost Baxi.
Zdroj: Thermona.eu - kaskádová kotelna
Kaskádové kotelny se využívají pro efektivní vytápění pro 3 a více bytových jednotek. Díky moderním technologiím je dnes možné regulovat výkon kaskádové kotelny plynule od nejmenšího použitého kotle až po plnou instalovanou kapacitu. V praxi to znamená, že namísto instalace jednoho kotle s vysokým výkonem do sdíené kotelny, se instaluje více kotlů s nízším výkonem, se kterými tak lze lépe řídit vytápění tzv. kaskádovým efektem. Pokud tedy máme zapojeno více kotlů najednou, je možné v závislosti na okamžité spotřebě dodávky tepla, mít v provozu jen tolik kotlů, kolik je v daním okamžiku potřeba.
Zdroj: baxi.cz - kaskádová kotelna
Je obecně dokázáno, že v topné sezóně je 80 % času kapacita kotle využívána jen z 50 %. V průběhu celé sezóny je pak kapacita kotle využita na 30 %. Z tohoto pohledu je jednoznačně výhodnější, mít takový systém topení, který je možné modulovat dle aktuální situace.
Obdobně, pokud hledáte systém pro dodávku velkého množství tepla. V těch extrémnějších případech, kdy potřebujete dodat kupříkladu více jak 1 000 kW, je možné vytvořit sestavu, tvořenou 15 kotli. Výkon každého kotle je násedně možné regulovat v rozsahu 25 - 100 %, což u celé soustavy znamená plynulou regulaci v rozsahu 1,6 - 100 % opět v závislosti na aktuální potřebě dodávky tepla.
Použití vícero kotlů ma mimo jiné výhodu v podobě zastupitelnosti. Pokud nám jednoduše jeden kotel přestane fungovat, o dodávku tepla se postarají zbylé kotle v systému.